Prawidłowe Ustawienie Stóp Dziecka

Kiedy stosować obuwie korygujące?

Płaskostopie - czy to normalne?

Mgr Aleksandra Miętek zaprasza do lektury:

Prawidłowo Ustawione Stopy Dziecka

Stopa człowieka to bardzo ważny element jego ciała. Jak zachowują się one u najmłodszych dzieci? Mgr Aleksandra Miętek przybliża temat prawidłowego ustawienia stóp dzieci.
Obecnie coraz częściej lekarze oraz specjaliści zajmujący się narządem ruchu zaczynają zwracać większą uwagę na to, w jaki sposób dzieci stawiają stopy. Dzieje się tak, ponieważ zauważono zależność między prawidłowym ustawieniem stóp a prawidłową postawą ciała i potencjalnym przeciążaniem stawów. Zarówno wady postawy jak i nadmierne przeciążanie stawów z czasem zaczynają dawać dolegliwości bólowe. Wszyscy oczywiście wiedzą, że lepiej jest zapobiegać wadom postawy i nadmiernym przeciążeniom stawów niż je leczyć. Dlatego część rodziców patrząc na stopy swojego dziecka, zastanawia się czy dziecko stawia stopy prawidłowo.
Oceniając jak dziecko stawia stopy nie można ograniczyć się tylko do stwierdzenia czy stopy stoją prawidłowo czy nie. Nawet, jeśli w danym momencie stopa ustawia się prawidłowo, zawsze trzeba spojrzeć na całą postawę dziecka. Dzięki temu możemy prognozować, czy stopa wciąż będzie ustawiać się prawidłowo w okresie szybkiego wzrostu. Jeśli odpowiedź będzie negatywna, powinniśmy zastanowić się czy należy zabezpieczyć to odpowiednim obuwiem, wkładką stymulującą do prawidłowego ustawiania stóp czy poprzez ćwiczenia.
Równie ważne jest odniesienie tego jak dziecko stawia stopy do jego wieku. Dziecko, które dopiero zaczyna chodzić ma stopy płaskie i to jest fizjologiczne (normalne) zjawisko. Przyczyną są słabe mięśnie krótkie, które odpowiadają za wykształcenie się łuków stopy. Te mięśnie jeszcze nigdy nie pracowały, więc muszą “wytrenować się” podczas chodzenia i innych aktywności. Dlatego małe dzieci powinny jak najwięcej spacerować boso, aby wzmacniać swoje stopy i kształtować łuk podłużny i poprzeczny stopy. W momencie gdy zakładamy dziecku buty powinniśmy pamiętać, aby but ten miał sztywny zapiętek, był butem normalnej wysokości poniżej kostki (chyba że aura pogodowa wskazuje na założenie wyższego buta), zginał się w 1/3 od przodu i był dopasowany do stopy dziecka zarówno na szerokość jak i na długość (zapas 1-1,2 cm).
Jednak, gdy stopę płaską obserwujemy u dziecka 3 letniego warto zastanowić się nad przyczyną i podjąć odpowiednie działania. Czy wynika to ze słabych mięśni i więzadeł stopy, czy przyczyną są słabe mięśnie posturalne (mięśnie brzucha i grzbietu) i płaskie stawianie stóp jest sposobem na łapanie równowagi przez dziecko w czasie takich czynności jak chodzenie, bieganie czy skakanie? Konsekwencją dalszego chodzenia na stopach płaskich jest np. koślawość pięt, a co za tym idzie i kolan (kształt nóg przypominający literkę „X”). Skutkować to może dalszymi wadami postawy. Dzieje się tak, ponieważ dochodzi do nieprawidłowego obciążania stawów biodrowych, a tym samym nieprawidłowego ustawienia miednicy, która jest rusztowaniem dla kręgosłupa. Kiedy miednica nie ustawia się równolegle do podłoża, zarówno swoją częścią przednią jak i tylną, zaczynamy powoli obserwować zmiany w ustawieniu kręgosłupa, które z biegiem czasu narastają, aż przechodzą w boczne skrzywienie kręgosłupa czyli w skoliozę.
Dlatego widząc same stopy dziecka, które ustawiają się nieprawidłowo, nie da się jednoznacznie stwierdzić, jakie należy zastosować dla nich wsparcie. Czy będzie to zastosowanie odpowiednich butów, wkładek stymulujących stopy do prawidłowego ustawiania, taping rehabilitacyjny czy też ćwiczenia. U jednych dzieci korekcja będzie wymagała zastosowania jednego elementu terapii, a u innych wszystkich. Wszystko zależy od przyczyny i indywidualnej oceny.
Jednocześnie należy pamiętać, że wkładka czy odpowiedni but nie wyleczy stopy. Zarówno jeden jak i drugi sposób ma za zadanie zapobiegać dalszemu pogłębianiu się nieprawidłowego ustawienia stopy. Warto ocenić dziecko kompleksowo i zastosować najlepsze rozwiązania w oparciu o badanie całego ciała.

Aleksandra Miętek, mgr fizjoterapii

Pracuję z dziećmi już od pierwszych tygodni życia. Moim celem jest zapewnienie prawidłowego rozwoju każdemu pacjentowi, z którym się spotykam.

Umów wizytę przez internet

lub zadzwoń do nas.

Do zobaczenia!

Zadzwoń do nas lub umów wizytę przez internet. Możesz zmienić czas rezerwacji w każdym momencie.

Umów wizytę online
795 776 734